Mam przyjemność przedstawić szkic prelekcji w zapowiadanym bloku SF. Program nie jest kompletny, bowiem na pewno dojdzie do niego jeszcze kilka pozycji, ale i tak macie tu już mniej więcej 95%
Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie, zwłaszcza że Wasze forum widnieje na plakatach i jest wspomniane jako oficjalny współpracownik programowy, zatem musicie stanąć na wysokości zadania
Enjoy i do zobaczenia we Wrocławiu!
* “Ze śmiałością idziemy tam, gdzie nikt przed nami wcześniej nie dotarł” – Nick MillerPrzyjrzymy się kilku aspektom Star Trek. Zaczniemy od tematów “tabu” w kulturze amerykańskiej – polityki, religii i seksu i zastanowimy się, jaką rolę te czynniki odegrały w pierwszych latach istnienia Star Trek, począwszy od Zimnej Wojny, a skończymy na związkach ludzi z różnych ras i małżeństwie. Potem zajmiemy się kilkoma programami i innymi projektami, które powstały po oryginalnej serii. Powiem także o swoich prywatnych przeżyciach i doświadczeniach związanych ze Star Trek.
* Ludzkość w kosmosie – panel dyskusyjny – Andrzej Zimniak, Andrzej Drzewiński, Janusz ZagórskiJak może – mógłby wyglądać podbój kosmosu przez człowieka
* Pomiędzy homo sapiens a maszyną – nowy człowiek hiszpańskiej literatury SF (Karolina Opałka)Pomiędzy polowaniami na półbogów, nieśmiertelnością będącą na wyciągnięcie ręki i nanotechnologią służącą do znoszenia wszelkich ograniczeń, zaciera się powoli granica pomiędzy tym co ludzkie a tym, co charakterystyczne dla maszyny. Jakie więc wizje „nowego lepszego człowieka” roztaczają przed nami hiszpańscy pisarze SF, tacy jak Rafael Marín, Miquel Barceló czy José Antonio Suárez? Niebezpieczne? Fascynujące? Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, by osiągnąć wyższy stopień ewolucji? I czy rzeczywiście tylko taki człowiek, na pograniczu boskości, jest w stanie sięgnąć gwiazd?
* Wojna w kosmosie – filmowa fikcja i fizyczna rzeczywistość -Maciej MolczykWojna jest nierozłącznym elementem naszej historii. Przynosiliśmy ją na każdy nowoodkryty obszar. Czy tak samo będzie z kosmosem? Ile wspólnego mają wybuchowe wizje filmowców, z prawami fizyki? Jakie popełniają najciekawsze i najśmieszniejsze błędy? Czy potrzeba budować Gwiazdę Śmierci, żeby w prosty sposób zniszczyć planetę? W czym Kapitan Bomba przewyższa szturmowców Imperium i Klingońskich Wojowników? Jak może wyglądać przyszła taktyka walki i uzbrojenie okrętów kosmicznych? Zobacz ile wspólnego z fizyczną rzeczywistością mają wizje wykreowane w „Battlestar Galactica”, „Star Trek”, „Star Wars” czy Babylon 5
* Podróże w czasie (Jakub „Borg” Rzepecki, Michał „MFX” Lisiecki)Zapraszamy na przegląd mniej lub bardziej fantastycznych sposobów przemieszczania się w czasie. Przykłady z literatury, filmu i rzeczywistości. Dowiedz się czy wygodniej jest zbudować wehikuł na parę, podłączyć samochód do pioruna, okrążyć słońce czy przejść przez czarną dziurę. Wszystkie chwyty dozwolone za wyjątkiem zabijania własnego dziadka!
* Przegląd seriali fantastycznych (Jakub „Borg” Rzepecki, Michał „MFX” Lisiecki)Czy jesteś fanem fantastyki? Czy bywasz na konwentach? Czy oglądasz fantastyczne seriale? A może chciałbyś zacząć? Bez względu na to czy jesteś nowicjuszem czy masz już pierwsze doświadczenia za sobą zapraszamy na przegląd seriali fantastycznych ostatniego okresu w wykonaniu prawdziwych koneserów gatunku, redaktorów portalu www.prime-time.pl. Przyjdź i sprawdź co warto zobaczyć, a co można sobie spokojnie odpuścić.
* Jak rozpoznać Cylona (Jakub „Appo” Wieczorek)Cyloni zostali stworzeni przez człowieka. Zbuntowali się. Ewoluowali. Teraz wyglądają i czują jak ludzie. Niektórzy z nich są zaprogramowani tak, by myśleć, że są ludźmi. I potrafią robić grzanki. Po czym poznać, czy twój kolega jest Cylonem? Wpadnij, przekonasz się! Prezentacja świecących kręgosłupów mile widziana!
* Geneza Cylonów (Paweł „Nyka” Nykowski)Na początku był toster. A potem… Zapraszamy na historię rozwoju najsłynniejszej serii maszyn w historii SF. Przy nich SkyNet wygląda jak Amiga postawiona obok konsoli XBox! Prześledź z nami ewolucję Cylonów od jednokołowych dzbanków do seksownych blondynek. Prowadzący prelekcję z całą pewnością MA PLAN
* Bogowie w „Gwiezdnych Wrotach” (Daria „Akasha” Mynarska)Szybka rewizja osobista wszystkich bogów i ekspresowa randka z boginiami, pojawiającymi się w serialu „StarGate SG-1”. Obowiązkowy punkt dla tych, którzy czują się zagubieni pośród niezliczonych Władców Systemu oraz dla tych, którzy pragną zagłębić się w otchłanie mitologii z odległych części Ziemi i poznać tajemnice ich powstania.
* Globalne zamroczenie i technobełkot w „FlashForwardzie” (Łukasz „Mr. Hania” Hanuszczak)Idea „FlashForwarda”, chcąc nie chcąc, jest mocno związana z nauką – a konkretnie z fizyką. A jeszcze konkretniej to z fizyką kwantową, o której w sumie póki co wiadomo mało i twórcy serwują nam dużo bezsensownej paplaniny, więc nie powinno się powtarzać w szkole zasłyszanych tam teorii. Prelekcja ma na celu odgrodzenie serialowego bełkotu od tego co jest prawdą. Gdzie tak naprawdę leży NLAP i czy w ogóle istnieje? Czym są tachiony i czemu Lloyd sądził, że mógł przez nie doprowadzić do sprawienia tytułowych “przebłysków przyszłości”? Jak działa QED i czy może ono istnieć naprawdę? Dlaczego w ogóle mogą – teoretycznie – istnieć alternatywne rzeczywistości i jaki to ma związek z fizyką kwantową? Wszystko rozważymy poprzez przypisanie zagadnieniom jednej z trzech wartości: prawda, teoria, bzdura.
* Historia w świecie „Gwiezdnych Wrót” – od Alteran do Tauri (Tomasz „Tokar” Tokarski)Czy wiecie, że miliony lat temu w kilku różnych galaktykach istnieli ludzie? I na dodatek mówili po angielsku? Zapraszamy do niezwykłej wędrówki po historii uniwersum „Gwiezdnych Wrót”, gdzie bogowie mieszają się z pasożytami, nirwana ze zmartwychwstaniem, a pośrodku tego tkwi najważniejsza dla galaktyki planeta Ziemia. Poznaj historię naszego gatunku i odkryj, że wcale nie pochodzimy od małp!
* W poszukiwaniu Furlingów! – przegląd podejrzanych ras „Gwiezdnych Wrotach” (Tomasz „Tokar” Tokarski)Podstępne węże, małe szare ludziki, różowe elfy, długowłose upiory i przeźroczystogłowe kałamarnice… Zapraszamy na przegląd najsłynniejszych i najbardziej niesamowitych ras uniwersum „Gwiezdnych Wrót”. Dowiedz się jak wyglądają i czy mogą nas skrzywdzić – w końcu kto wie, co czai się w czeluściach kosmosu… Być może dowiesz się także, jak wygląda legendarna rasa Ewoków… znaczy się – Furlingów!
* Krótka historia horyzontu zdarzeń – mechanika wrót w „Gwiezdnych Wrotach” (Tomasz „Tokar” Tokarski)Czy Wrota działają jedno czy obustronnie? Dlaczego wyglądają jak wielka kałuża? Czy mogą nas przenosić w czasie? Zapraszamy na prelekcję poświęconą jednemu z najbardziej nośnych wynalazków w historii SF. Gwiezdne Wrota to coś więcej niż urządzenie, to przygoda i niekończąca się zabawa! Najwyższy czas dowiedzieć się, jak to w końcu działa!
* Statki w „Gwiezdnych Wrotach” (Grzegorz „Lumahk” Bukowski)Czym różni się statek-matka od piramidy? Dlaczego za każdym razem podczas ostrzału krążownika klasy „Dedal” iskry lecą akurat na mostku? Czy „Destiny” to potężniejsza zdobycz od Atlantydy? Zapraszamy na przegląd niesamowitych statków kosmicznych z „Gwiezdnych Wrót”. Wybierz statek swoich marzeń!
* Przybyli, zobaczyli… zwyciężyli? – „V” (Krzysztof „Aquenral” Rewak)Inwazja obcej rasy na Ziemię to oklepana historia, więc czy jest możliwe stworzenie dobrego fantastyczno-naukowego serialu o takiej tematyce? Szczególnie, gdy ma być to remake? Sezon serialowy 2009/2010 pozwolił się odrodzić jednej z najpopularniejszych telewizyjnych pozycji z lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia: „V” Kennetha Johnssona. Czy uwspółcześniona wersja Scotta Petersa (mającego na swoim koncie „The 4400”) powtórzy sukces oryginału? Czy można ciekawie opowiedzieć tę samą historię kolejny raz? I w końcu, czy spodoba nam się to? Pierwszy sezon „V” właśnie się zakończył, drugi już zamówiono, a my zastanowimy się nad nowymi Przybyszami.
* Technologie z równoległych wszechświatów – „Fringe” (Tomasz „Fixer” Rewak)Jednym z najbardziej interesujących aspektów serialu “Fringe” są technologie wykraczające poza normalne rozumowanie zwykłego człowieka. Przechodzenie pomiędzy wymiarami, wywoływane u ludzi nadprzyrodzonych zdolności, niezwykle skuteczne bronie to tylko część z nich. Na prelekcji tej zostaną wskazane i przybliżone najciekawsze „wynalazki” tego serialu.
* „Avatar” Jamesa Camerona – spojrzenie okiem fana (Grzegorz „Kxrekorikus” Pawłowski)Wykład głównie będzie się skupiać wokół jego najnowszego dzieła kina SF – „Avatara”. Będzie poruszał takie tematy jak kultura i język rasy Na’vi, Eywa, korporacje RDA i świat przedstawiony w filmie. Dodatkową atrakcją będzie minilekcja alfabetu Na’vi oraz ich systemu liczbowego – systemu oktalnego (ósemkowego)
* Dziesięć powodów, dla których „Firefly” to najlepszy serial świata (Izabela „Taraissu” Rutkowska, Karol „Wedge” Dobosz)Choć miał tylko trzynaście odcinków, zyskał sobie miano najbardziej kultowego, a co za tym idzie najlepszego serialu SF w historii. Co sprawiło, że „Firefly” mimo przedwczesnego zdjęcia z anteny ma za sobą grupę tak wiernych fanów, przy których gwiezdno-wojenne geeki to zwykli „zjadacze popcornu”? Przyjdź i poznaj załogę „Serenity”, najwspanialszego statku przemytniczego w historii SF. They can’t stop the signal!
* „Zagubieni”: Zagadki rozwiązane i nierozwiązane – panel dyskusyjny (Szymon „Bolek” Bolewicki, Mateusz „Chlodwig” Mendrok)Finał „Zagubionych” już za nami, ale ich twórcy nie wyjaśnili wszystkich zagadek. Jeżeli masz własną teorię odnośnie niewyjaśnionych tajemnic, lub po prostu chcesz posłuchać, co na ich temat sądzą inni fani „Zagubionych”, to przybywaj na poświęcony im panel dyskusyjny. Wyspa cię wzywa!
* „Farscape” jako najbardziej odjechany serial w historii SF (Karol „Wedge” Dobosz)Każdy nawet średnio udany serial SF ma standardowe efekty specjalne. Ale ile znacie seriali, w których kosmitami są kukiełki ze szkoły nieodżałowanego Jima Hensona? „Farscape”, znany w Polsce pod nieszczęśliwym tytułem „Ucieczka w kosmos” to jedyny w swojej klasie serial SF. Żadna inna produkcja nie może się mu równać pod względem wizji i kompletnego szaleństwa fabuły. Tutaj wszystko jest możliwe! Przyjdź i poznaj przygody zagubionego astronauty Johna Crichtona!
KONKURSY
* Star Trek Quiz – Nick Miller* Konkurs dubbingowy z uniwersum „Battlestar Galactica” oraz „Star Wars” (Daria „Akasha” Mynarska)Zapewne nie jeden raz zastanawiałeś się, co byś powiedział, będąc na miejscu Starbuck i Apolla podczas ekstremalnych sytuacji, albo szwędając się po Mos Eisley jako C-3PO. Teraz masz możliwość ujawnienia swojej wyobraźni! Zapraszamy na konkurs w którym nie ma przegranych i złych odpowiedzi – cokolwiek powiesz, i tak nie będzie to głupsze od autentycznego dubbingu! Zapraszamy!
Konkurs wiedzy o serialu „Zagubieni” (Patryk „Moof” Grzybowski, Mateusz „Chlodwig” Mendrok)Kiedy rozbił się lot Oceanic 815? Jak nazywa się stacja, w której żył Desmond Hume? W którym roku doszło do Incydentu? Przyjdź na specjalny konkurs, poświęcony „Zagubionym” i dowiedz się jaka jest Twoja wiedza o tym serialu!
* Konkurs wiedzy o serialach „Battlestar Galactica” i „Caprica” (Krzysztof „Aquenral” Rewak)Oglądałeś wszystkie sezony BSG? „Razor” i „The Plan” nie są ci obce? „Capricę” masz w jednym palcu? Ponadto, znasz muzykę McCreary’ego, ciekawostki z planu, a także battlestarowy rozszerzający się wszechświat? Warto zatem spróbować swoich sił w jedynym w swoim rodzaju konkursie, gdzie wybierasz, na jakie pytania chcesz odpowiadać. Jeżeli wiesz, który numer miał Daniel, potrafisz rozróżnić klasę Galactica od Mercury albo pamiętasz jak zakończyła się bitwa o Nową Capricę, zapraszam serdecznie.