Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak oglądać Babylon 5?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#41 nomad

nomad

    Szeregowy

  • Email
  • 38 postów

Napisano 28.01.2005 - |16:45|

In the begining dzieje sie po ataku blizej nie określonych sił - moga to być sojusznicy Cieni - Dhrakowie...

Wyświetl post


Mysle, ze powinienes dobrze przyjrzec sie tym statkom. Tam wyraznie jest pokazane kto to jest. zreszta nie bez powodu Lando ma ochote wykonczyc Sheridana....

To ,ze Delen wspominała Sheridanowi by nei leciał na Za'ha'dum moze oznaczać kilka wersji - mogł leciec i zginąc np nie skoczył i nie spotkał Loriena czy tez leciał i nie zdetonował głowicy termonuklearnej ..itd

Wyświetl post


...Ale dokladnie o co sie rozchodzi?? ;) A czy Delenn nie wspomniala Sheridanowi zeby nie lecial bodajze dzieki temu, ze to on (chyba) jej najpierw o tym wspomnial? Tu akcja jest niezle zapetlona i trzeba czasami niezle pomyslec ')

Należy zapamiętać jeszcze jedno - Cienie i Centauri byli sojusznikami i tylko...

Wyświetl post


To tak samo jak ludzie i Cienie byli sojusznikami.... Nie mozemy tego powiedziec wprost.

No i rzeczywiscie - to Vorloni bombarduja Centauri Prime, zeby usunac wszelkie pozostalosci po cieniach....

nomad
  • 0

#42 Jason

Jason

    Kapral

  • VIP
  • 172 postów

Napisano 30.07.2005 - |21:45|

Wg chronologi wydarzeń wygląda to tak :

- In the Beginning
- The Gathering
- sezon 1.
- sezon 2.
- sezon 3.
- sezon 4. (pocżatek najlepiej ok 6 odcinka się zatrzymać bo ...)
- Thirdspace - akcja dzieje się mniej więcej ok 6 odcinak 4 serii
- sezon 4. reszta
- sezon 5.
- River of Soul
- Legend of the Ranger
- A calm to arms - Alarm dla ziemi
- Crusaide 1. seria.

Chronologo ogląda to tak ale ogląda się go inaczej i tak :

- The gathering
- sezon 1.
- sezon 2.
- sezon 3.
- sezon 4.
- In the beginning, można go też pooglądać pod koniec 2. sezonu ale odkrywa wiele faktów które potem mogą być miłym zaskoczeniem oglądając serial....
ale uwaga : NIE NALEŻY GO OGLĄDAĆ NIE OBEJŻAWSZY PIERWSZYCH DWÓCH SERII BO PSUJE CAŁĄ ATMOSFERE SERIALU.
- Thirdspace bo mówi o bezpośrednich wydarzeniach ze odcinków początkowych 4. serii
- sezon 5.
- River of Soul - wydarzenia bezpośrednio po przed ostatnim odcinku 5. serii
- Legend of the ranger
- A calm to Arms
- Crusaide

Legend of Ranger i A Calm to Arms można sobie obejrzeć nawet odwrotnie bo nie wpływa to zbytnio na fabułę i chronologię wydarzeń

Jeśłi byłby ktoś zainteresowany to mam tytuły książek uzupełniających wydarzenia dziejące sie w świecie Babylon 5

Wyświetl post


Właśnie rozpocząłem swoją podróż do świata Babylon V i oglądam według tej kolejności która jest wyżej. W The Gathering wspominają o wojnie czy bedzie ona pokazana ? Rozumiem że nie można było zacząć seriali od początk uwszechświata i rozwijać wszystkich wątków po kolei :]

Jason
  • 0
" Kiedy w mieście ginie Inkwizytor, czarne płaszcze ruszają do tańca "

Mordimer Madderin licencjonowany Inkwizytor jego Ekscelencji Biskupa Hez Hezronu

#43 mmisiek

mmisiek

    B5 SuperFan

  • Email
  • 1219 postów
  • MiastoKnurów ---> Śląsk

Napisano 31.07.2005 - |07:16|

In the begining jest o wojnie jednak masa faktów w nim zawarta jest ścisle powiazana ze 4. pierwszymi sezonami.
  • 0
Chcesz wiedziec o jakich serialach można ze mną porozmawiac ?? Kliknij TUTAJ

Dołączona grafika

#44 Vincentus

Vincentus

    Szeregowy

  • Email
  • 3 postów

Napisano 22.10.2005 - |12:30|

chyba Straczynski mial nakrecic nowy film ? latem mial sie ukazac... a tu jesien juz - ma ktos jakies info ?
  • 0

#45 Zarathos

Zarathos

    Kapral

  • Użytkownik
  • 241 postów
  • MiastoGrudziądz

Napisano 22.10.2005 - |19:40|

The Memory of Shadows - skasowane (czytaj - predzej pieklo zamarznie niz Warner pozwoli Starczynskiemu robic film po swojemu)

Swoja droga zastanawiam sie, jak wy ogladacie ten serial? Przeciez ItB swietnie wpasowuje sie w poszczegolne odcinki i powinno sie go ogladac pomiedzy 1 a 2 czescia The War Without End. O tresci i tym dlaczego w ItB jest tak nie inaczej nie bede pisal - sami sie domyslcie :D

Użytkownik Zarathos edytował ten post 22.10.2005 - |19:46|

  • 0
I Kruk wcale nie odlata, jakby myślał siedzieć lata
Na Pallady biuście przy drzwiach, pośród dwóch kamiennych króż,
Krwawo lśni mu wzrok ponury, jak u diabła, spod rzęs chmury;
Światło lampy rzuca z góry jego cień na pokój wzdłuż,
A ma dusza z tego cienia, co komnatę zaległ wzdłuż,
Nie powstanie - nigdy już!

#46 Plaski999

Plaski999

    Kapral

  • Użytkownik
  • 214 postów
  • MiastoOstrów Wlkp.

Napisano 01.06.2006 - |06:56|

Jestem właśnie w trakcie 4 sezonu i wychodzi mi na to, że faktycznie "In the beginning" powinno się oglądnąć po 6 odcinku 4 sezonu, ale "Thirdspace" trzeba by było oglądnąć po 7 odcinku 4 sezonu, ponieważ w 7 odcinku odchodzi Garibaldi, a w Thirdspace już go nie ma ;)
  • 0

#47 baka

baka

    Szeregowy

  • Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 10.07.2006 - |20:52|

a raczej dlatego , ze prezydent Clark poprzez ISN ogłasza blokadę B5 dla statków z ziemi właśnie w odc 7x4 a w Thirdspace jest mowa o tym , że IPX może przylatywać na stacje mimo blokady ponieważ ma poparcie innych rządów i biznesu
  • 0

#48 biku1

biku1

    BSG FREAK

  • Moderator
  • 6528 postów
  • MiastoSZCZECIN

Napisano 07.10.2008 - |21:29|

Ech nie ma do tego odpowiedniego tematu więc dam to w tym :) a nie będę zakładał tylko dla tego tematu bo nie wiem czy to nie jednorazowa emisja.

Jak ktoś ma program Cinemax to jutro 8. X o godzinie 20 będzie mógł sobie obejrzeć "Babylon 5: The Legend of the Rangers".
Film oczywiście będzie potem powtarzany o różnych porach.
Być może zostaną wyemitowane inne filmy z B5 bo w końcu stacja ta niedawno cyklicznie puszczała filmy z uniwersum Star Treka. :

Użytkownik biku1 edytował ten post 07.10.2008 - |21:30|

Głupiec narzeka na ciemność , mędrzec zapala świecę.
Dużo ludzi nie wie, co z czasem robić. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu .

RIP BSG, Caprica
RIP Farscape
RIP Babylon 5
RIP SG-1, SG-A, SG-U
RIP SAAB, Firefly
RIP ST: TOS, TNG, DS9, VOY, ENT

#49 Sony

Sony

    Szeregowy

  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 03.11.2008 - |19:39|

Mam troszkę inne zdanie w sprawie kolejności oglądania :) :)

- The Gathering
- Sezon 1.
- Sezon 2.
- Sezon 3 Oglądamy do odcinka - 3x17 - War Without End - Part II WŁĄCZNIE
- In the Beginning Robimy sobie przerwę i oglądamy FILM - In the Beginning
- Sezon 3 – odcinek 3x18 oraz końca Sezon 3
- Sezon 4 – do Odcinka - 4x06 - Into The Fire WŁĄCZNIE
- Thirdspace – Film opowiada o zdarzeniach między odcinkami 4x06 i 4x07
- Sezon 4 – odcinkek 4x07 oraz do końca Sezon 4
- Sezon 5 – do przedostatniego odcinka - 5x21 - Objects At Rest WŁĄCZNIE
- River of Soul - dzieje się bezpośrednio po przedostatnim odcinku 5 Sezonu
- Legend of the ranger – Pilot serialu który nie powstał
- A Call to Arms – Pilot serialu B5 CRUSADE
- Crusade – Serial
- The Lost Tales - Voices In The Dark - najnowszy film, pilot serialu, który nie powstał
- OSTATNI ODCINEK Sezonu 5 - 5x22 - Sleeping In Light

Tak to wyglada jeśli się podeprzemy książkami i podręcznikami RPG. Alalizowałe ze znajomymi i wyszło nam, że taka kolejność jest najbardziej zbliżona go chronologii wydażeń.

Kolejna zagadka : JAKI OKRĘT JEST NAJPOTĘŻNIEJSZY? :) :)
Posiłkując się bitewniakami najmocniejsze było 5 okretów PIERWSZYCH :

- Kirishac Lordship
- Triad Triumviron
- Thoughtfource
- Sigma 957 Walker
- Torvalus Dark Knive

W bitewniaku są najmocniejsze, w których źródełkach też wymieniano je jako najpotężniejsze. W ciągu paru sekund zezłomowały najpotężniejsze okręty Vorlonu. W bitewniaku są tak przegięte, że je zabanowano :)
  • 0

#50 cboot

cboot

    Szeregowy

  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 12.11.2008 - |00:31|

Wybaczcie, że zacznę od narzekania, ale cały ten wątek to chaos. Każdy podaje inną kolejność. Wątpię, czy po przeczytaniu tego wątku, jakaś osoba zamierzająca oglądać serial będzie w końcu wiedziała, w jakiej kolejności oglądać. Nie mówiąc już, że natrafi tu na mnóstwo spoilerów.

Mam troszkę inne zdanie w sprawie kolejności oglądania :) :)

- The Gathering
- Sezon 1.
- Sezon 2.
- Sezon 3 Oglądamy do odcinka - 3x17 - War Without End - Part II WŁĄCZNIE
- In the Beginning Robimy sobie przerwę i oglądamy FILM - In the Beginning
- Sezon 3 – odcinek 3x18 oraz końca Sezon 3
- Sezon 4 – do Odcinka - 4x06 - Into The Fire WŁĄCZNIE
- Thirdspace – Film opowiada o zdarzeniach między odcinkami 4x06 i 4x07
- Sezon 4 – odcinkek 4x07 oraz do końca Sezon 4
- Sezon 5 – do przedostatniego odcinka - 5x21 - Objects At Rest WŁĄCZNIE
- River of Soul - dzieje się bezpośrednio po przedostatnim odcinku 5 Sezonu
- Legend of the ranger – Pilot serialu który nie powstał
- A Call to Arms – Pilot serialu B5 CRUSADE
- Crusade – Serial
- The Lost Tales - Voices In The Dark - najnowszy film, pilot serialu, który nie powstał
- OSTATNI ODCINEK Sezonu 5 - 5x22 - Sleeping In Light

Tak to wyglada jeśli się podeprzemy książkami i podręcznikami RPG. Alalizowałe ze znajomymi i wyszło nam, że taka kolejność jest najbardziej zbliżona go chronologii wydażeń.


Rozumiem, że z Thirdspace to jakieś potknięcie, bo jego akcja dzieje się ewidentnie po odcinku 4x07, czego powody podano już w poprzednich postach.

Jeśli mówimy tu o chronologii, to In the Beginning na linii czasu znajduje się ewidentnie między 5x21 a 5x22. Nawet jeśli przyjmiemy, że to inna rzeczywistość - Londo w zaawansowanym wieku rozstrzyga sprawę.

Ja osobiście każdą propozycję oglądania In the Beginning przed 4x21 uważam za psucie serialu spoilerami. Sam oglądałem go po odcinku 4x09 - według jakiejś tam listy i informacja o tym, kto będzie prezydentem Sojuszu ciutkę zepsuła mi element zaskoczenia w odcinku 4x21.

Ściślej rzecz biorąc akcja The Lost Tales rozpoczyna się po odcinku 5x22, a nie przed - patrz pierwsze minuty odcinka.

W świetle powyższych faktów - według mnie kolejność chronologiczna wygląda tak:
  • The Gathering
  • 1x01 - 1x22
  • 2x01 - 2x22
  • 3x01 - 3x22
  • 4x01 - 4x07
  • Thirdspace
  • 4x08 - 4x22
  • 5x01 - 5x21
  • The River of Souls
  • Legend of the Rangers - To Live and Die in Starlight
  • A Call to Arms
  • Crusade: 1x01 - 1x13
  • In the Beginning
  • Odcinek 5x22
  • The Lost Tales - Voices in the Dark
Kursywą zaznaczyłem piloty.

Jednak uważam, że seriali nie ogląda się według chronologii wydarzeń w nich przedstawionych, bo to psuje zaplanowany przez twórcę efekt. Należy je oglądać tak, jak kolejne pozycje były produkowane (czyli tak, jak oglądał je świat za pierwszym razem). Nie ma sensu oglądać odcinka 5x22 po szeregu różnych filmów i seriali, ale tak jak był emitowany - po odcinku 5x21. W taki sposób dzieło miało się prezentować.

Tak więc kolejność do oglądania według mnie wyglądać powinna tak:
  • The Gathering (1993)
  • Babylon 5 - cały serial (1994-1998)
  • Thirdspace (1998)
  • The River of Souls (1998)
  • In the Beginning (1998)
  • A Call to Arms (1999)
  • Crusade - cały serial (1999)
  • Legend of the Rangers - To Live and Die in Starlight (2002)
  • The Lost Tales - Voices in the Dark (2007)
Rozdzieliłem 4 seriale pustymi linijkami, a filmy z 1998 ułożyłem w kolejności chronologicznej. Piloty kursywą.

Użytkownik cboot edytował ten post 12.11.2008 - |02:01|

  • 0

Obejrzane: ST (TOS, TAS, TNG, DS9, VOY, ENT), SG (SG1, SGA, SGU), Farscape, Firefly, Babylon 5, BSG


#51 Sony

Sony

    Szeregowy

  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 24.11.2008 - |21:28|

Cboot - MYLISZ się i to bardzo. :D In the Begining - opowiada o przyczynach wybuchu wojny Ziemian z Nimbari - w tym słynną BITWĘ NA LINII. Chronologicznie jest pierwszy.
Obecność "starego" Londo o niczym nie świadczy - w The Deconstruction Of Falling Stars mamy przeskok o 1 MILION lat - więc co oglądamy go NA KOŃCU? Po Krucjacie?

In The Beginning - ogladamy PO - War Without End bo zdradza CZEMU Nimbari się poddali. To jest najwcześniejszy moment w którym bez spoilerów możemy go oglądnąć. A opowiada o najwczesniejszych chronologicznie wydażeniach.

Co do Thirdspace - polecam stop klatki i przyjżenie się datom na monitorach :D - zresztą w innych źródłach ten odcinek jest pozycjonowany przed 7 - Zack nie jest jeszcze szefem ochrony. Zresztą w tym przypadku nie ma to znaczenia :D Dodam, że ja nie "klatkowałem" - ale na paru forach owszem i tam wyłapano dokładną datę. :D
W RPG też jest pozycjonowany między 6 i 7 - ale jak pisałem - nie ma to znaczenia. Sami twórcy chyba nie bardzo wiedzieli gdzie dokładnie ma być :D
  • 0

#52 cboot

cboot

    Szeregowy

  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 29.11.2008 - |01:18|

Cóż mój drogi Sony Ericssonie ;)
Nie mówimy tutaj przecież o przyczynach czego film OPOWIADA, ale kiedy się DZIEJE, a moment, w którym In the Beginnig ma miejsce to sytuacja, gdy u swojego schyłku Londo opowiada dwójce dzieciaków o wydarzeniach, które doprowadziły do powstania Projektu Babilon. Formalnie i ściśle do sprawy podchodząc - wtedy właśnie miała miejsce akcja filmu, a gawęda Londa o przyczynach wojny Minbar-Ziemia, to tylko retrospekcja. Inna sprawa, że te retrospekcje wypełniają zdecydowaną większość filmu - ale jak zawsze by datować jakiś odcinek sugerująć się retrospekcjami w nim, to mielibyśmy totalne zamieszanie w chronologii serialu.

Poza tym Londo nie tylko opowiada o przeszłości, ale i spoileruje o swojej teraźniejszości. Chociażby wspominając o Sojuszu i tym, kto jest jego prezydentem. Chociażby też tym, kim Londo sam został - w serialu jest to wielokrotnie zapowiadane, ale co innego proroctwo, a co innego fakt spełnienia się go.

Poza tym War Without End wyjaśnia może dlaczego Minbari się poddali, ale dopiero 4x09 Atonement opowiada ze szczegółami dlaczego zaczęli. Jeśli ktoś przed Atonement obejrzy In the Beginning to ma wszystko spalone; szczególnie, że Atonement został tak nakręcony, żeby zaskoczyć tym widza (Delenn od początku odcinka zachowuje się dosyć tajemiczo). Nie mówiąc już o innych drobniejszych spoilerach, jak choćby udział Narnu w wojnie Minbar-Ziemia - to zostaje odsłonięte też gdzieś pod koniec 4 sezonu.

The Deconstruction Of Falling Stars rzeczywiście dzieje się milion lat w przyszłości, a inne wydarzenia w nim to retrospekcje i jest bardzo wyjątkowym odcinkiem w tym względzie (w końcu miało to być ewentualne zakończenie serialu). Innych takich odcinków jak ten nie ma - no jeszcze może to całe zamieszanie z Babylon 4 i podróżą w czasie. Niektórzy rzeczywiście oglądają The Deconstruction Of Falling Stars po wszystkim innym. Aczkolwiek wątek ten dotyczy, albo może miał dotyczyć tego jak poumiejscawiać w czasie filmy, a nie przebudować sam serial. Ja zresztą swoje zdanie na temat chronologicznego oglądalnia już wyraziłem w poprzednim poście - to raczej zadanie dla pasjonatów, zwłaszcza takich, którzy oglądają wszystko już któryś raz z kolei. Na pierwszy raz nie powinno się oglądać chronologicznie, ale tak jak to ułożył twórca.

PS: Nie bardzo rozumiem, dlaczego konsekwentnie piszesz Nimbar, podczas gdy w oryginale figuruje Minbar. Czy jest to pomyłka Twoja, czy stoją za tym jakieś głębsze przesłanki?
  • 1

Obejrzane: ST (TOS, TAS, TNG, DS9, VOY, ENT), SG (SG1, SGA, SGU), Farscape, Firefly, Babylon 5, BSG


#53 Krull

Krull

    Szeregowy

  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 07.02.2010 - |18:15|

Jest ta mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich serdecznie. Mam wielką prośbę do fanów serialu Babylon 5. Jak go oglądać? Szukałem w sieci odpowiedzi na to pytanie i znalazłem kilka sposobów na oglądanie serialu i chciałbym się upewnić która wersja jest poprawna:

Wersja nr 1

- The gathering
- sezon 1
- sezon 2
- sezon 3
- sezon 4/1-7
- Thirdspace
- sezon 4/8-9
- In the beginning
- sezon 4/10-22
- sezon 5
- River of Soul - wydarzenia bezpośrednio po przed ostatnim odcinku 5. serii
- Legend of the ranger
- A calm to Arms
- Crusaide

Wersja nr 2

- The Gathering
- Sezon 1.
- Sezon 2.
- Sezon 3 Oglądamy do odcinka - 3x17 - War Without End - Part II WŁĄCZNIE
- In the Beginning Robimy sobie przerwę i oglądamy FILM - In the Beginning
- Sezon 3 – odcinek 3x18 oraz końca Sezon 3
- Sezon 4 – do Odcinka - 4x06 - Into The Fire WŁĄCZNIE
- Thirdspace – Film opowiada o zdarzeniach między odcinkami 4x06 i 4x07
- Sezon 4 – odcinkek 4x07 oraz do końca Sezon 4
- Sezon 5 – do przedostatniego odcinka - 5x21 - Objects At Rest WŁĄCZNIE
- River of Soul - wydarzenia bezpośrednio po przed ostatnim odcinku 5 Sezonu
- Legend of the ranger – Pilot serialu który nie powstał
- A Call to Arms – Pilot serialu B5 CRUSADE
- Crusade – Serial
- The Lost Tales - Voices In The Dark - najnowszy film, pilot serialu, który nie powstał.
- OSTATNI ODCINEK Sezonu 5 - 5x22 - Sleeping In Light

wersja nr 3

- The gathering
- sezon 1.
- sezon 2.
- sezon 3.
- sezon 4.
- In the beginning
- Thirdspace
- sezon 5.
- River of Soul - wydarzenia bezpośrednio po przed ostatnim odcinku 5. serii
- Legend of the ranger
- A calm to Arms
- Crusaide

Jeżeli żadna z tych wersji nie jet poprawna to może ktoś kto zna serie mółby napisać co i jak.

Dodatkowo mam pytanko co do Crusaide. Czy oglądać ten serial tak jak lecą odcinki:

Crusade [1x01] - War Zone
Crusade [1x02] - The Long Road
Crusade [1x03] - The Well of Forever
Crusade [1x04] - The Path of Sorrows
Crusade [1x05] - Patterns of the Soul
Crusade [1x06] - Ruling from the Tomb
Crusade [1x07] - The Rules of the Game
Crusade [1x08] - Appearances and Other Deceits
Crusade [1x09] - Racing the Night
Crusade [1x10] - The Memory of War
Crusade [1x11] - The Needs of Earth
Crusade [1x12] - Visitors from Down the Street
Crusade [1x13] - Each Night I Dream of Home

Gdzieś w sieci czytałem, że właściciele stacji nadającej Babylon dość dowolnie żonglowali kolejnością odcinków i chciałbym wiedzieć czy poprawnie będę je oglądał:)

Z góry dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Ps 1

Jeżeli powstał już taki temat(szukałem, ale nie znalazłem) to tema t do kasacji.

Ps 2

Można by przypiąć temat dla tych co nie wiedzą lub dopiero dowiedzieli/dowiedzą sie o tym serialu



Post połączyłem z starym podobnym tematem i zmodyfikowałem tytuł.
//biku :)

Użytkownik biku1 edytował ten post 07.02.2010 - |18:26|

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych