Skocz do zawartości

Zdjęcie

STRAJK SCENARZYSTÓW - wielka afera w świecie seriali


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
153 odpowiedzi w tym temacie

#61 Lucas_Alfa

Lucas_Alfa

    Sierżant sztabowy

  • Użytkownik
  • 1027 postów
  • MiastoWarszawa

Napisano 12.11.2007 - |22:20|

Dlatego mam zdanie, że każdy powinien dostawać kasę za to, co faktycznie zrobił. I scenarzysta i reżyser i aktor. Film czy serial jest własnością producenta i to on powinien być tym, kto na nim zarabia poprzez jego dystrybucję i udostępnianie. On wyłożył kasę na jego produkcję a nie scenarzysta. Scenarzysta dostał zlecenie, zrealizował, dostał kasę, to samo reżyser i aktor. W interesie zainteresowanego jest żeby zleceń mieć jak najwięcej. Oczywiście może sobie wynegocjować kasę w jakimś procencie od zysku, ale kasa ta powinna do niego spływać od producenta a nie tak po prostu z urzędu, bo mu się należy. Od murarza też wymaga się wysiłku i praca też nie jest stała, mimo tego nikt mu nie płaci za to, że mieszka w domu przez niego zbudowanym. W chwili ukończenia dzieła i wzięcia kasy zrzeka się praw do niego. Sprawa jest prosta, nie ma prawa procesować się o to, że skoro dom wybudował, to ma prawo w nim mieszkać, albo korzystać z kibla.
Cały system tantiemowy opiera się na wzajemnym całowaniu sobie tyłków. Ktoś kiedyś stworzył taki "UKŁAD" i ten układ trwa do dziś. Jeśli ktoś szuka u nas układu, niech się przyjrzy temu systemowi. Jak napisano to wcześniej wszystko to opiera się na wzajemnych zależnościach. Filmy zależy od scenarzystów, scenarzyści od filmów. Przerwanie tego błędnego koła jest możliwe tylko wtedy jeśli każdy będzie pracował na siebie a nie żerował na innych jak Goa'uld.

Użytkownik Lucas_Alfa edytował ten post 12.11.2007 - |22:23|

  • 0
Dołączona grafika

- I straszna FOTA, co śmierdzi ziemiom wpatła do tłumaczy, krzyczonc UAaaaaa!
Ale że poniewarz wszystkie bajki dobże sie kończom, nie opowiem, co się stało potem.
*


* sparafrazowane słowa Czesia - oryginał "Włatcy Móch"

#62 Sakramentos

Sakramentos

    Chorąży sztabowy

  • VIP
  • 1821 postów

Napisano 12.11.2007 - |23:08|

Przecież umowa o zlecenie a stałe zatrudnienie to co innego. Scenarzyści rzadko kiedy pracują w systemie regularnych zamówień. Nie są freelancerami z wyboru, tylko z konieczności. Bo inaczej sie nie da. Patrząc na ważność ich roboty stwierdzam, że ich zarobki są krzywdząco małe. Nuie pwoiem, by ich strajk zjamował w mym sercu miejsce, ale jestem w stanie ich zrozumieć. Wściekanie się "ciężko praucjącego" natomiast wzbudza mój smiech bo doskonale wiem, że ten sam "ciężko pracujący" gdyby dowiedział się, że ktoś na jego robocie zarabia ciężką kasę i że sam może z tego tytułu powiększyć swoje dochody, to by tak zrobił. Nie da się po dobroci, będzie siłowo. Tak wiec nie praw mi tutaj kazań na temat gospodarki kapitalistycznej i liberalnym systemie zatrudnienia, bo obydwie te rzeczy opierają się na kalkulacji zysków i strat. Jeśli jednostka sądzi, że jej zyski są za małe-czy to w relacji do kosztów, czy też w relacji do "inflacji społecznej" czyli w odniesieniu do płac innych (a inflacja społeczna prędzej czy później przekłada się na inflację realna, ale to już szczegół), to będzie dążył to niwelacji tej różnicy poprzez podniesienie swoich wpływów.
"Ojojoj, ja nie narzekam, a jest mi ciężej" "co oni sobie wyobrażają, to ja chcę tantiemy za torby pakunkowe" "A ja musiałem harować 16 godzin dziennie w dwóch robotach i nigdy mi tak dobrze nie było jak im" itd to po prostu zawistna żółć "ciężko pracujących", którzy niestety wcale"ciężko nie zarabiają". A chcieliby. Ale terefere kuku, nie maja możliwości swoich aspiracji spełnić. Więc plują się, jak widzą, że ktoś może to osiągnąć.
Akurat fucha scenarzysty jest jedną z tych, które zasługują na dobre wynagrodzenie. To nie są jacyś durnowaci górnicy, którzy nie rozumieją, że nie ma zapotrzebowania na ich prace i są dla wszystkich ciężarem.

Mówisz prawdy cząstkowe, takie są najgorsze. Już lepiej kłam w żywe oczy, zamiast mieszać ludziom w mózgach.

Użytkownik Sakramentos edytował ten post 12.11.2007 - |23:09|

  • 0
"If you watch NASA backwards, it's about a space agency that has no spaceflight capability, then does low-orbit flights, then lands on moon."
Winchell Chung

#63 Lucas_Alfa

Lucas_Alfa

    Sierżant sztabowy

  • Użytkownik
  • 1027 postów
  • MiastoWarszawa

Napisano 12.11.2007 - |23:40|

Sakramentos, wybacz, ale trochę przesadzasz w stosunku do mnie. Ja nikomu nie sugeruję żeby kłamał zamiast kombinować. Nie wiem za kogo ty mnie uważasz, ale czuję się co najmniej dziwnie. O czym mam niby kłamać ludziom i po co? Nie rozumiem twoich pretensji wobec mnie. Takie mam zdanie i ty nie musisz się z nim zgadzać, co nie uprawnia cię do osądzania mnie i traktowania z góry. Ja nikogo nie osądzam. Nikt nie ma monopolu na rację, ty także. Jeżeli ktoś robi ludziom wodę z mózgów, to nie ja, tylko ci, którzy wmawiają, że płacenie człowiekowi do końca życia za to, że kiedyś coś napisał jest w porządku.

Jeśli masz obiekcje co do murarza czy ogólnie budowlanki, to wiedz, że tego typu praca ma zazwyczaj charakter sezonowy. W ciągu zimy, przy 20 stopniowym mrozie nie stawia się domów. Murarz ma wolne i ma taki sam problem jak scenarzysta. Ja staram się ukazać jedynie to, jak pokręcony jest cały system tantiemów. Tak samo jak pokręcony jest system akcyz na paliwo, alkohol i inne duperele. Ten sam produkt może się różnić w cenie kilkanaście razy tylko dlatego, że państwo nałożyło na niego akcyzę. Wszystko po to żeby państwo mogło się sztucznie dorobić koszem człowieka. To samo tyczy się tantiemów. Nie próbuj mi wmawiać, że ten system jest sprawiedliwy. Jak napisałem, jeśli autor wynegocjuje sobie procent od zysków, to będzie wszystko w porządku. Jednakże dawanie komuś czegoś dla samej zasady jest nieuczciwe wobec wszystkich innych. Bez oświetleniowca serial też nie powstanie, bez charakteryzatora także. Stawiając kreskę podziału w jednym miejsu zawsze będzie ktoś niezadowolony. Dzisiaj protestują scenarzyści, jutro będą protestować sekretarki planu. Nie można takiej linii postawić obiektywnie i rozgraniczyć, kto konkretnie jest bezpośrednio odpowiedzialny za postanie serialu. Można jedynie robić ten podział sztucznie. Scenarzyści dostaną działkę, to będą chcieli goście od konceptów dostać swoje. Bez nich scenarzysta mógłby palić scenariuszami w piecu.
Jeżeli cię to pocieszy, to też jestem w stanie zrozumieć pretensje scenarzystów, skoro inni mają to oni też chcą. To normalne, że jak jeden ma, to drugi chce tyle samo albo więcej. Chcą, niech się kłócą. Można też rozwiązać problem zabierając wszystkim. Jeżeli nie widzisz w tym rozwiązaniu prostoty, to ja nic na to nie poradzę.
Nie jestem wobec nikogo zawistny. Napisałem jak traktuję swoją pracę a robię różne rzeczy, także takie które są moją własnością intelektualną. Uważam po prostu, że skoro wziąłem za coś kasę, to nie powinienem mieć nic do gadania w sprawie przyszłości mojego "dzieła". Sprzedałem swoją pracę i koniec. Nie wiem, może jestem po prostu dziwny w tym "normalnym" świecie, a może jest wręcz na odwrót i wszyscy ulegają jakiemuś złudzeniu, że można dwa, sto czy tysiąc razy zarobić na tym samym, tak po prostu.

Dobrze, że do tej pory nie ustalono kto wynalazł koło, bo płacąc jego spadkobiercom tantiemy od jego własności intelektualnej mielibyśmy przerąbane. Daj każdemu, kto będzie chciał kasę, to nie będzie cię stać na bilet do kina.

Użytkownik Lucas_Alfa edytował ten post 12.11.2007 - |23:44|

  • 0
Dołączona grafika

- I straszna FOTA, co śmierdzi ziemiom wpatła do tłumaczy, krzyczonc UAaaaaa!
Ale że poniewarz wszystkie bajki dobże sie kończom, nie opowiem, co się stało potem.
*


* sparafrazowane słowa Czesia - oryginał "Włatcy Móch"

#64 Anfauglir

Anfauglir

    Szeregowy

  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 12.11.2007 - |23:47|

Sakramentos jeśli uważasz ze na prace tych "głupkowatych górników" nie ma zapotrzebowania to jesteś wielkim ignorantem.
  • 0

#65 Pawel

Pawel

    Starszy chorąży sztabowy

  • VIP
  • 2048 postów
  • MiastoNysa

Napisano 13.11.2007 - |17:55|

Czas na kolejny raport dotyczący statusu seriali.

Updated episode and season order new update - sorry if missed your favourite show!

ABC
Big Shots: 9 episodes completed; production on 4 more scripts winding down. Episode 8 scheduled to air November 29, leaving 1 new episode remaining before hiatus. Season order was for 13 episodes.
Boston Legal: 15 episodes completed out of 22 episode order. Episode 7 to air tonight; episode 8 to go out December 4.
Brothers and Sisters: 12 episodes recorded. Episode 9 to air December 2.
Cashmere Mafia: Launch held back until end of strike.
Carpoolers: 13 out of 13 in the can.
Cavemen: 12 episodes out of 13 ordered taped. Episode 6 to air tonight.
Dancing with the Stars: Production continues.
Desperate Housewives: Production shut down. 10 episodes recorded; episode 9 to air December 2. Show expected to go on hiatus with 1 episode held back.
Dirty Sexy Money: 11 of 13 episodes taped. Next new episode goes out November 28.
Grey's Anatomy: 11 episodes recorded; production shut down. Episode 10 to air December 6.
Jimmy Kimmel Live: On hiatus.
Lost: 8 episodes out of 16 ordered taped. In event of protracted dispute, the 8 in the can could run as a mini-season starting in the New Year with remaining shows held back for 2008-09.
Men in Trees: 19 episodes taped, some held back from last season. Episode 8 to air December 7.
Private Practice: 11 episodes taped. Production shutdown. Episode 7 to air November 21.
Samantha Who?: 12 episodes taped out of 22 episode season order. Episode 7 to air December 3.
Ugly Betty: 13 out of 24 episodes taped. Episode 10 to go out December 6.

CBS
Cane: Production on 13 episodes expected to be completed successfully. CBS plans to air episode 10 on November 27.
Cold Case: 10 episodes out of 24 ordered taped.
Criminal Minds: 12 episodes of 22 episode order taped. Episode 10 scheduled for December 12.
CSI: 9 episodes of 24 episode order taped. Episode 9 currently scheduled for December 6.
CSI: Miami: 13 episodes of 24 episode order taped. Episode 10 scheduled for November 26.
CSI: New York: 14 episodes of 24 episode order taped. Episode 10 scheduled for November 28.
Ghost Whisperer: 9 episodes out of 22 ordered taped. Episode 9 scheduled for November 23.
Jericho: Production completed on 7 episode order.
NCIS: 10 episodes out of 24 ordered taped. Episode 10 to air November 27.
Numb3rs: 12 episodes out of 24 ordered taped. Episode 9 to air November 23.
Rules of Engagement: Production shut down with 9 episodes completed. Episode 9 scheduled to air November 19.
Shark: 11 episodes of 22 episode order taped. Episode 10 scheduled to air November 25.
The Big Bang Theory: Production shut down with 9 episodes in the can.
The Late Show with David Letterman: On hiatus.
The Late Late Show with Craig Ferguson: On hiatus.
The New Adventures of Old Christine: Production shut down.
Two and a Half Men: Production shut down. Show expected to go on hiatus November 26.

Fox
24: Production shut down with 8 episodes taped. Show on hiatus.
Back to You: Production shut down with 9 episodes taped. On hiatus.
Bones: 12 episodes of 22 episode order taped. Episode 9 scheduled to air November 27.
Family Guy: Production shut down.
House: Repeats to air after American Idol in January.
K-Ville: Production shut down. 5 episodes aired, 3 more first-run episodes scheduled; however, show's future uncertain and it is not scheduled for spring.
Prison Break: On hiatus until January 14.
'Til Death: Production shut down.

NBC
30 Rock: 10 episodes of a 22 episode season taped. Production shut down. Episode 7 scheduled for November 29.
Bionic Woman: 9 episodes of 13 episode order completed. Episode 8 scheduled for November 28.
Heroes: Heroes: Origins spinoff suspended. December 3 episode to serve as finale of volume two.
Journeyman: 13 episodes of 13 ordered taped. Episode 11 scheduled for December 3.
Law and Order: SVU: 14 episodes taped. Episode 9 to air November 27.
Medium: 9 episodes out of a 22 episode order completed.
My Name Is Earl: All season 3 episodes completed.
Saturday Night Live: On hiatus.
Scrubs: 11 episodes shot. Non-WGA staff editing 12th episode. NBC rumoured to have wanted 12th episode to serve as series finale; creator Bill Lawrence refuses to wrap series early.
The Office: Production shut down - actors refused to cross picket lines. Show to go on hiatus effective November 15.
The Tonight Show with Jay Leno: On hiatus. NBC considering plan to bring show back with guest hosts beginning November 19. Jay Leno refuses to cross picket lines.

The CW
Gossip Girl: 13 episodes of 22 episode order taped. Episode 8 scheduled to air November 28.
Smallville: 15 episodes of 22 episode order taped. Episode 8 scheduled to air November 15.
Supernatural: 11 episodes in the can; 5 scripts available for production. Episode 8 scheduled to air November 15.

Comedy Central
South Park: Writers not members of the WGA; production continues.
The Colbert Report: On hiatus.
The Daily Show with Jon Stewart: On hiatus.

HBO
Real Time with Bill Maher: On hiatus.

FX
Dirt: Second season expected to be truncated.
Nip/Tuck: 14 episodes in the can; filming on 8 more postponed. Episode 5 scheduled to air November 27.
Rescue Me: 22 episodes ordered; production had been scheduled for early 2008 start.


  • 0
[ Sygnatura usunięta zgodnie z ACTA ]

#66 Luizjana

Luizjana

    Kapral

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 13.11.2007 - |18:25|

Scrubs skrócony, to samo Earl, Office zawieszony, eh, sypie się wszystko :o
  • 0

#67 wergora

wergora

    Starszy plutonowy

  • Użytkownik
  • 650 postów
  • Miasto3miasto

Napisano 13.11.2007 - |20:16|

W zasadzie jeśli chodzi o seriale to scenarzyści akurat nie mogą mówić o własności intelektualnej. Zarys całej serii, zarys odcinka, postaci, sceny i ważniejsze dialogi ustalają producenci oraz pomysłodawcy serii. Później taki szkic/zarys trafia do scenarzysty a on ma to posklejać w całość. Następnie jest to akceptowane przez producentów lub poprawiane. Wkład scenarzysty nie jest aż tak wielki.
Podobnie jest w przypadku blockbusterów kinowych. Czy Transformers jest dziełem aktorskim czy scenariuszem napisanym na zlecenie?
  • 0

#68 Sakramentos

Sakramentos

    Chorąży sztabowy

  • VIP
  • 1821 postów

Napisano 14.11.2007 - |07:52|

Nie wiem za kogo ty mnie uważasz

Za Lucasa_Alfa, cokolwiek miałoby to oznaczać :>

ale czuję się co najmniej dziwnie.

Powinieneś odczuwać lekki niepokój połączony z gilgotaniem i lekką nutką dekadencji.

O czym mam niby kłamać ludziom i po co?

Mówiłeś coś o układzie. dla mnie to jednoznacznie! Już złożyłem donos do CBA! (ach, ale dowcipas, normalnie mógłbym zapisać nimi książkę, wspaniała makulatura by była)

Takie mam zdanie i ty nie musisz się z nim zgadzać

A chciałbym!

Ja nikogo nie osądzam.

Doprawdy? W takim razie przewidziały mi się dwa twoje poprzednie posty.

Nikt nie ma monopolu na rację, ty także.

Jak to?! nie może być! Kłamiesz (Ha ha , złapałem cię!)

Jeżeli ktoś robi ludziom wodę z mózgów, to nie ja, tylko ci, którzy wmawiają, że płacenie człowiekowi do końca życia za to, że kiedyś coś napisał jest w porządku.

Ciebie już do reszty od tego pracusiowania porąbało. Jest umowa? jest. Są tantiemy w niej? Są. To sie należy, do cholery. Co tu mi za jakiś nierząd i bezprawie sugerujesz.
każdy ma prawo do cwaniakowaia jak mu się podoba. Akurat robota scenarzysty jest niewdzięczna. Fakt, nie powinien on mieć prawa do "własności intelektualnej",a le czasami tak sie zdarza, ze to scenarzysta wymyśla coś błyskotliwego, a jak nawet nie-to wypełnia minuty "mięchem" o którym fabularzyści i story makerzy nie myślą. Scenarzysta to ktoś na ich poziomie przeważnie-rzadko ie zdarz,a by ktoś miał w głowie dokładnie np. cały nowy odcinek i robota scenarzysty ograniczała się do spisania tego na papier w odpowiedniej formie. Często jest tak, że scenarzysta współtworzy rzecz. Dlatego jestem skłonny uznać ich postulaty. Co innego metody.
Jestem przeciwny tworzeniu uprzywilejowanych grup zawodowych, ale tak się składa, ze do scenarzystów mam szacunek i zrozumienie i skąd inąd wiem, że są często wykorzystywani do niecnych celów (niah niah niah). Płace tych osób w większości przypadków to śmiech na sali, to praca niedoceniana i lekceważona i w przeciwieństwie do jakiegoś speca od lampek na planie scenarzysta jest tym typem zawodu, który nie jest wtórny, ale twórczy i inicjacyjny-należy do grupy, która rozpoczyna i uruchamia prace nad danym filmem/serialem. Koleś od kamery i cała reszta hałastry tylko maja to zarejestrować, nic więcej. dlatego ich "niezbędność" jest jednak trochę mniejsza, nie uważasz? Nie prowadź dyskusji na gruncie pacanowatych argumentów ("moja mojszejsza" i gradacja aż do absurdu). To jest jeszcze bardziej irytujące niż moje beserwiserstwo.

@
Anfauglir:
A jeśli ty uważasz, że jestem ignorantem, to wykazujesz się ignorancją. No gadaj dalej takie ogólniki, które wszystko i nic nie znaczą. No dawaj, wal, aż mi w skarpety pójdzie i się sfilcują.

Ach, kocham to forum! :P


Dwa słowa do Ciebie i Lukasa - koniec off-topica i jazdy po sobie :D . Zrozumiały Misie ??

Użytkownik Obi edytował ten post 14.11.2007 - |08:06|

  • 0
"If you watch NASA backwards, it's about a space agency that has no spaceflight capability, then does low-orbit flights, then lands on moon."
Winchell Chung

#69 Tajemnicza_Wyspa

Tajemnicza_Wyspa

    Chorąży

  • Użytkownik
  • 1430 postów
  • MiastoKraków

Napisano 14.11.2007 - |07:58|

Gdy strajkują w Ameryce, możemy mieć więcej seriali europejskich. Co więcej, Amerykanie tez zaczynają zamawiać produkcje w Europie, np. w Wielkiej Brytanii:
http://film.onet.pl/...,wiadomosc.html

W zasadzie jeśli chodzi o seriale to scenarzyści akurat nie mogą mówić o własności intelektualnej. Zarys całej serii, zarys odcinka, postaci, sceny i ważniejsze dialogi ustalają producenci oraz pomysłodawcy serii.

Wergora, sorry, ale napisałeś głupotę roku. :lol: Producenci, szczególnie producenci wykonawczy są też często scenarzystami/współscenarzystami odcinków, zwłaszcza tych, które są kluczowe dla fabuły. I w przypadku wielu seriali strajk scenarzystów jest jednocześnie strajkiem producentów.
Więc nie da się zrealizować koncepcji, że producenci nie strajkują i można zmienić scenarzystów [ściągnąć z innych krajów], bo to wymagałoby też w wielu wypadkach i zmiany producentów serialu. Jak się to kończy dla fabuły? Może pominę milczeniem...
  • 0
"If it is man's outward journeys that have brought us to this precarious place in time, it is the inward journey that will set us free."

#70 Luizjana

Luizjana

    Kapral

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 14.11.2007 - |11:14|

To w sumie dobra wiadomość, sporo jest dobrych angielskich seriali, mało znanych u nas, a stacje muszą się ratować, bo nie zapominajmy o tym, że szybkie teraz kończenie sezonów, to wynik sypania się terminarzy, wystarczy, ze gwiazdorzy serialowi mają podpisane kontrakty filmowe na wiosna-lato, aby nie było powrotu do nowych terminów na kręcene serialu, wszystko się przez strajk spartoliło, no i ciekawe kto pęknie
  • 0

#71 Sakramentos

Sakramentos

    Chorąży sztabowy

  • VIP
  • 1821 postów

Napisano 14.11.2007 - |15:00|

Producenci-wcześniej czy później, i będzie spokój na 30 lat znowu ("producenci" w sensie-goście którzy każą robić sobie seriale-obojętnie jakie, a nie faceci od story).
Jak słusznie zauważono, w dużej części przypadków scenarzyści to też faktyczni właściciele story-ja w swojej wypowiedzi myślałem raczej o takich Herosach. A tymczasem sitcomy to w 90% robota scenarzystów.

PS-ja niczym po Lucasie nie jeździłem. Sam pod koła wpadł.

Użytkownik Sakramentos edytował ten post 14.11.2007 - |15:04|

  • 0
"If you watch NASA backwards, it's about a space agency that has no spaceflight capability, then does low-orbit flights, then lands on moon."
Winchell Chung

#72 wergora

wergora

    Starszy plutonowy

  • Użytkownik
  • 650 postów
  • Miasto3miasto

Napisano 14.11.2007 - |19:48|

Minęly czasy gdy jeden człowiek był pomysłodawcą, producentem i scenarzystą. Obecnie nad serialami pracują całe sztaby ludzi. Owszem, do tej definicji obecnie najbliżej Lost, ale to wyjątek. Jeśli by patrzeć na ten spór pod twoim kątem rozumowania to wychodzi na to że to w zasadzie strajk producentów którzy chcą więcej kasy.
Import scenarzystów z zagranicy nie wchodzi w grę. Związki na to nie pozwolą.
  • 0

#73 Toudi

Toudi

    Ogr

  • Moderator
  • 5296 postów
  • MiastoTychy

Napisano 14.11.2007 - |21:04|

Związki na to nie pozwolą.

i co zrobią? będą wysypywać scenariusze na tory lub do morza?
no ludzie, to tak jakby w Polsce powstrzymać ludzi od korzystania z P2P, bo wytwórnie na to nie pozwalają...

#74 Lucas_Alfa

Lucas_Alfa

    Sierżant sztabowy

  • Użytkownik
  • 1027 postów
  • MiastoWarszawa

Napisano 14.11.2007 - |22:31|

Kiedy scenarzyści zaczną przymierać głodem, to znajdą się łamistrajki. Wiadomo, że w grupie raźniej, ale grupowa walka to nic innego jak szantaż. Czasem mam takie dziwne pomysły, że zakopywanie w lesie przywódców związkowych, jak w czasie rewolucji przemysłowej w Ameryce, to dobry pomysł. Jeśli scenarzyści to tacy specjaliści, niech każdy z nich sam negocjuje swoje wynagrodzenie, tak jak odbywa się to w innych zawodach. W tej chwili to pracując, jak pracują są co najwyżej rzemieślnikami. Jakoś nie słychać żeby producenci się o nich bili i przebijali oferty konkurentów. Rzadko komu się tak zdarza. Może po prostu jest ich zbyt dużo a pracy za mało i dlatego taki lament, że płace małe. Nikt im nie kazał pisać scenariuszy, musu nie ma. Mogą pisać książki, sprzedawać biblie, czy cokolwiek innego. Wolny rynek.

Użytkownik Lucas_Alfa edytował ten post 14.11.2007 - |22:33|

  • 0
Dołączona grafika

- I straszna FOTA, co śmierdzi ziemiom wpatła do tłumaczy, krzyczonc UAaaaaa!
Ale że poniewarz wszystkie bajki dobże sie kończom, nie opowiem, co się stało potem.
*


* sparafrazowane słowa Czesia - oryginał "Włatcy Móch"

#75 leviathan

leviathan

    Starszy kapral

  • VIP
  • 282 postów
  • MiastoWarszawa

Napisano 15.11.2007 - |00:12|

Mamy pierwszy drastyczny ruch stacji telewizyjnej, który może się przyczynić do zaostrzenia konfliktu. Ze względu na to, że do wyemitowania pozostał tylko jeden nowy odcinek flagowego serialu animowanego kanału FOX, czyli Family Guy stacja zdecydowała się dokończyć pozostałe epizody bez udziału twórcy i scenarzysty serialu - Setha MacFarlane'a. Jeżeli pozostałe wytwórnie pójdą śladami FOX, to może być gorąco.
  • 0

#76 Liki

Liki

    Szeregowy

  • Użytkownik
  • 67 postów

Napisano 15.11.2007 - |23:23|

Tantiemy nie są dokońca złe. To jest jakby nie patrzeć, bezpieczny sposób na fundusze produkcji. Załóżmy, że aktor ma wybór: 5 milionów dolarów za zagranie w filmie lub 3 miliony + tantiem od sprzedanych kopii itp. Dzięki tantiem można nakręcić więcej za mniejszy budżet. Ktoś powie, że to i tak nic nie da, bo zyskami trzeba będzie się dzielić z innymi. W przypadku sukcesu to rzeczywiście może być nawet gorsze wyjście, ale jeśli film będzie klapą? Wówczas mnieszy budżet = mniejsze straty, a na tantiem nie ma strat, bo jest uzależniony od sprzedaży.
Co do scenarzystów, jeśli zarabiali by mało, to zajeliby się inną pracą. Jeśli natomiast jest za dużo scenarzystów, to ceny ich usług będą niskie.
W tym strajku dobre jest to, że może wypromuje trochę seriali spoza USA. Ramówkę trzeba czymś zapełnić, a zakup seriali np. z Polski to jest mały koszt i podejrzewam, że jeśli wystąpią braki, to Amerykanie zobaczą "topowe" seriale z całego świata. Oby tylko "M jak M" nie zdobyło popularności w USA, bo jeszcze TVP spin-off'a zrobi.
  • 0

#77 psjodko

psjodko

    TIME LORD

  • Moderator
  • 2336 postów
  • MiastoLeżajsk

Napisano 16.11.2007 - |10:46|

Mamy pierwszy drastyczny ruch stacji telewizyjnej, który może się przyczynić do zaostrzenia konfliktu. Ze względu na to, że do wyemitowania pozostał tylko jeden nowy odcinek flagowego serialu animowanego kanału FOX, czyli Family Guy stacja zdecydowała się dokończyć pozostałe epizody bez udziału twórcy i scenarzysty serialu - Setha MacFarlane'a. Jeżeli pozostałe wytwórnie pójdą śladami FOX, to może być gorąco.



Z tego co czytam tu i ówdzie to żadnych rozmów ze scenarzystami nie będzie przez co najmniej 6 tygodni.
Bowiem jest to okres zawarowany w umowach pomiędzy studiami i scenarzystami - jeżeli któraś ze stron się nie wywiązuje z kontraktu to
umowę taką można zerwać bez konieczności płacenia odszkodowań.
Studia filmowe chcą to wykorzystać m.in. do zerwania umów z niechcianymi scenarzystami z którymi inna drogą umów zerwać nie mogli.
Zresztą scenarzystom w to graj bo po tym terminie mogą zacząć negocjować nowe umowy na nowych warunkach.
Tak więc zapowiada się nam co najmniej dwumiesięczna abstynencja :)

::. GRUPA TARDIS .::


#78 DanielP

DanielP

    Starszy plutonowy

  • Użytkownik
  • 669 postów

Napisano 16.11.2007 - |15:34|

że jeśli wystąpią braki, to Amerykanie zobaczą "topowe" seriale z całego świata.


Nie wydaje mi sie. Amerykanie nie trawia wszystkiego co nie ich!
Zadne filmy ani seriale z Europy tam sie nie przebijaja - nawet niby hitowe.
Ewentualnie moga zobaczyc troche brytyjskich i zapewne na tym koniec.

Jaki inny kraj kreci seriale typu Lost czy Heroes? Nikt tego nie potrafi!
Widzieliscie w TV francuskie "Kamienie śmierci" czy jak tam bylo temu serialowi (pokazywala to TVP1, jak zakonczylil 1 sezon LOST)... Zenada!
A we Francji byl to wielki hit :D

Nie mowie tu o jakis mniejszosciach, np. meksykanskich, ktorzy kochaja telenowele... itp.

Użytkownik DanielP edytował ten post 16.11.2007 - |15:40|

  • 0

#79 didaskalius

didaskalius

    Szeregowy

  • Użytkownik
  • 44 postów
  • MiastoPajęczno

Napisano 17.11.2007 - |19:42|

Widze ze zle wiesci jeszcze tutaj nie dotarly - BSG i Bionic Woman juz wstrzymane a w kolejce czeka kolejnych 5 seriali, ktorych produkcja stanie w przeciagu kilku tygodni.
  • 0
www.trek.pl - GWYNBLEIDD - Security Team Member
Dołączona grafika

#80 Tajemnicza_Wyspa

Tajemnicza_Wyspa

    Chorąży

  • Użytkownik
  • 1430 postów
  • MiastoKraków

Napisano 20.11.2007 - |07:36|

Wygląda jednak, że może coś wreszcie "drgnęło"...
http://www.variety.c...1...d=1066&cs=1
  • 0
"If it is man's outward journeys that have brought us to this precarious place in time, it is the inward journey that will set us free."




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych